Mâine începe a X-a ediție a Festivalului Internațional de Poezie București. Iată programul complet al evenimentelor care vor avea loc până duminica viitoare inclusiv:

LUNI, 13 mai


• Școala Centrală, Strada Icoanei 3-5
10.00:
FIPB = POETRY – FACE TO FACE
Lecturi și dialog cu Matei Vișniec
Moderatori: Flaviu Predescu și Luigi Bambulea
Profesor coordonator: Mădălina Scarlat

• Aula Bibliotecii Centrale Universitare „Carol I”, Calea Victoriei 88
18.30:
Deschiderea Festivalului Internațional de Poezie București, ediția a X-a

• 19.00:
Lecturi publice de poezie:
Marco Antonio Campos (Mexic), Daniel Bănulescu, Denisa Comănescu, Ioana Crăciunescu, Caius Dobrescu, Bogdan Ghiu, Nora Iuga, Angela Marinescu, Ioana Nicolaie, Ioan Es. Pop, Radu Vancu (România)
Moderator: Ioan Groșan
Muzica: Cătălina Beta (voce), Albert Tajti (pian)

• Muzeul Național al Literaturii Române, Calea Griviței 64-66
18.30:
Lansare în prezența autorului
Vi se pare cumva nedreaptă dispariția dumneavoastră?
de Matei Vișniec, Editura Tracus Arte, 2019
Prezintă: Ion Bogdan Lefter
—————————————————————-

MARȚI, 14 mai


• Salonul „Carol I”, Biblioteca Centrală Universitară „Carol I”, Calea Victoriei 88
11.00:
Colocviul Scriitorii și puterea
Invitați: Ko Un (Coreea), Gabriela Adameșteanu (România), Marco Antonio Campos (Mexic), Victor Ivanovici (Grecia/România), Mircea Martin (România), Călin-Andrei Mihăilescu (Canada/România), Arcadie Suceveanu (Republica Moldova), Eugen Uricaru (România),
Matei Vișniec (Franța/România)
Moderator: Ioan Cristescu
(Evenimentul se va desfășura în limbile română, engleză și franceză, cu traducere simultană pentru invitați și public.)

• Biblioteca Metropolitană București, Strada Tache Ionescu 4
16.00:
Lecturi publice de poezie:
Ionuț Calotă, Clara Mărgineanu, Claudia Minela, Loreta Popa, Flaviu Predescu,
Mihaela Stanciu, Daniela Șontică, Daniela Toma, Eugenia Țarălungă
Moderator: Flaviu Predescu

• Aula Bibliotecii Centrale Universitare „Carol I”, Calea Victoriei 88
19.00:
Lecturi publice de poezie:
Ion Cocora, Marian Drăghici, Ioana Greceanu, Ioana Ieronim, Nicolae Mareș,
Nicolae Prelipceanu, Eugen Suciu
Moderator: Luigi Bambulea
Muzica: Paolo Profeti (saxofon), Ciprian Pop (chitară)
—————————————————————-

MIERCURI, 15 mai


• Liceul Teoretic Bilingv „Miguel de Cervantes”, Calea Plevnei 38-40
11.00:
FIPB = POETRY – FACE TO FACE
Lecturi și dialog cu Federico Díaz Granados (Columbia) și Arcadie Suceveanu (Republica Moldova)
Moderator: Flaviu Predescu
Profesor coordonator: Cristian Ciocaniu

• Biblioteca Metropolitană București, Strada Tache Ionescu 4
16.00:
Lecturi publice de poezie:
Simona Grazia Dima, Horia Gârbea, Niculina Oprea, Vasile Poenaru, Passionaria Stoicescu
Moderator: Horia Gârbea

• Librăria Librarium – Teatrul Național București, Bulevardul Nicolae Bălcescu 2
16.00:
Avanpremieră la audiţia cu public a producţiei de teatru radiofonic
Cuvintele lui Iov de Matei Vişniec
(adaptarea radiofonică și regia artistică: Mihai Lungeanu), în prezența dramaturgului Matei Vişniec.
Premiera radiofonică va avea loc joi, 16 mai, ora 22.30, la Radio România Cultural.

• Aula Bibliotecii Centrale Universitare „Carol I”, Calea Victoriei 88
18.00:
Lecturi publice de poezie:
Ko Un (Coreea de Sud), Matei Vișniec (Franța/România), Usha Akella (India),
Ruxandra Cesereanu (România), Eiléan Ní Chuilleanáin (Irlanda), Jean-Marc Desgent (Canada), Federico Díaz-Granados (Columbia), Teodor Dună (România), Elena Fanailova (Rusia), Dinu Flămând (România), Florin Iaru (România), Aksinia Mihaylova (Bulgaria), Călin-Andrei Mihăilescu (Canada/România), Karin Peschka (Austria), Fiona Sampson (Anglia), Arcadie Suceveanu (Republica Moldova), Jaromír Typlt (Republica Cehă)
Muzica: Adrian Naidin
Moderatori: Dinu Flămând & Cosmin Perța

• tranzit.ro/ București, Str. Gazelei 44
19.00:
Prezentare de artist și discuție cu Katalin Ladik (Serbia/Ungaria)
Moderator: Simona Nastac

• Muzeul Național al Literaturii Române, Sala „Iosif Naghiu”, Calea Griviței 64-66
19.30:
Spectacol:
Théâtre du Balcon (Avignon)
Cum am dresat un melc pe sânii tăi de Matei Vișniec
Cu: Salvatore Caltabiano
Regia: Serge Barbuscia
—————————————————————-

JOI, 16 mai


• Liceul Teoretic „Eugen Lovinescu”, Strada Valea lui Mihai 6
11.00:
FIPB = POETRY – FACE TO FACE
Lecturi și dialog cu: Nuno Júdice (Portugalia) și Ioan Es. Pop (România)
Moderator: Flaviu Predescu
Profesori coordonatori: Angela Radu, Georgiana Bărbulescu

• Biblioteca Metropolitană București, Strada Tache Ionescu 4
14.00:
Lecturi publice de poezie:
Florea Burtan, Aura Christi, Nicoleta Milea, Maria Postu
Moderator: Horia Gârbea

• Aula Bibliotecii Centrale Universitare „Carol I”, Calea Victoriei 88
18.00:
Lecturi publice de poezie:
Juan Carlos Abril (Spania), Gale Burns (Anglia), Magda Cârneci (România), Svetlana Cârstean (România), Dan Coman (România), Krystyna Dabrowska (Polonia), Czeslaw Dźwigaj (Polonia), Nuno Júdice (Portugalia), Dennis Maloney (SUA), Riri-Sylvia Manor (Israel/România), Thomas McCarthy (Irlanda), Albert Mestres (Spania), Adam Puslojić (Serbia), Zurab Rtveliashvili (Georgia/Suedia), Hellmut Seiler (Germania/România), Chris Tănăsescu (Transnational), Andrei Zanca (Germania/România), Cosmin Perța (România)
Muzica: Sorina Rotaru (voce), Alexandru Olteanu (pian)
Moderatori: Dinu Flămând & Cosmin Perța

• Muzeul Național al Literaturii Române, Strada Nicolae Crețulescu 8
19.00:
Cafeneaua critică
Lansarea numărului dedicat lui Michel Deguy de revista Secolul 21
Participă: Michel Deguy (Franța), Alina Ledeanu, Constantin Abăluță, Mircea Martin, Ioana Mureșan, Dumitru Țepeneag
Moderator: Ion Bogdan Lefter

• Tramvaiul 26, Strada Cercului 6
20.00:
Lecturi publice de poezie:
Cosmina Moroșan, Tiberiu Neacșu, Oana Ninu, Livia Ștefan
Invitat special: Călin-Andrei Mihăilescu
Moderatori: Cătălina Matei, Andra Rotaru
—————————————————————-

VINERI, 17 mai


• Colegiul Național „Iulia Hasdeu”, Bulevardul Ferdinand I, nr. 91
11.00:
FIPB = POETRY – FACE TO FACE
Lecturi și dialog cu: Juan Carlos Abril și Albert Mestres (Spania)
Moderator: Flaviu Predescu și Luana Stroe
Profesor coordonator: Dorica Boltașu Nicolae

• Muzeul Național al Literaturii Române, Strada Nicolae Crețulescu 8
13.00:
Conferință: De ce este Eminescu cel mai necunoscut mare
poet național european?, susținută de Adrian George Sahlean
Eveniment realizat cu sprijinul Institutului Cultural Român

• Muzeul Național al Literaturii Române, Strada Nicolae Crețulescu 8
15.00:
Lansare în prezența autorului
Cerul, în direct de Adam Puslojić, Editura Tracus Arte, 2019
Prezintă: Dan Mircea Cipariu

• Biblioteca Metropolitană București, Strada Tache Ionescu 4
16.00:
Lecturi publice de poezie:
Valentin Busuioc, George Daragiu, Denisa Duran, Nicoleta Popa, Theodor Răpan
Moderator: Horia Gârbea

• Muzeul Național al Literaturii Române, Strada Nicolae Crețulescu 8
17.00:
Lansarea albumului semnat de Czeslaw Dźwigaj (Polonia)
Prezintă: Nicolae Mareș, Dan Mircea Cipariu

• Aula Bibliotecii Centrale Universitare „Carol I”, Calea Victoriei 88
18.00:
Lecturi publice de poezie:
Michel Deguy, Marilyne Bertoncini, Claudiu Soare, Werner Lambersy,
Rodica Draghincescu, Françoise Coulmin, Laurine Rousselet, Guy Goffette (Franța)
Muzica: Nadia Trohin (voce), Mircea Tiberian (pian)
Moderator: Călin-Andrei Mihăilescu
Eveniment etichetat de Sezonul România – Franța

• Apollo 111, Str. Ion Brezoianu 23-25 (Palatul Universul, Corp B, subsol)
19.30:
Euphonia, seară de poezie experimentală
Curator: Simona Nastac (Anglia/România)
Invitați: Serena Braida (Italia), Iris Colomb (Franța), Brandon Downing (SUA), Katalin Ladik (Serbia/Ungaria), Michael O’Mahony (Irlanda), OTTARAS (Taras Mashtalir, Rusia & Ottar Ormstad, Norvegia), Robert Prosser (Austria), Claudiu Komartin (România)
Moderator: Svetlana Cârstean

• Halucinarium, Calea Giulești 14, etaj 4
20.00:
Performance:
Serge Pey & Chiara Mulas (Franța)
Eveniment etichetat de Sezonul România – Franța

•Tramvaiul 26, Strada Cercului 6
20.00:
Lecturi publice de poezie:
Vasile Leac, Iuliana Lungu, Ioana Miron, Adriana Teodorescu
Invitați speciali: Ion Mureșan și Dumitru Crudu
Moderatori: Cătălina Matei, Andra Rotaru
—————————————————————-

SÂMBĂTĂ, 18 mai


• Muzeul Național al Literaturii Române, Strada Nicolae Crețulescu 8
12.00:
Întâlnire cu Michel Deguy (Franța), Eugen Simion, Mircea Martin,
Dumitru Țepeneag, Ion Mureșan (România)
Moderator: Ioan Cristescu

• Muzeul Național al Literaturii Române, Strada Nicolae Crețulescu 8
16.00:
Lansare: Femeia albastră (volum bilingv) de Clara Mărgineanu
Prezintă: Clara Mărgineanu, Adrian George Sahlean, George Volceanov, Ovidiu Mihăilescu, Martha Maria Mocanu

• Londohome, Strada General David Praporgescu 31
18.00:
Lecturi publice de poezie:
Raluca Ialomițeanu, Ovidiu Komlod, Alexandru Nathan Moisii, Luca Ștefan Ouatu, Monica Stoica, Veronica Ștefaneț
Moderator: Claudiu Komartin

• Muzeul Național al Literaturii Române, Calea Griviței 64-66
19.00:
Vernisajul expoziției Cele mai frumoase cărțila MNLR
Organizatori Grapho_mat & Galeria Posibilă în parteneriat cu MNLR și RDW
Design expo Mihai Popescu

• Muzeul Național al Literaturii Române, Strada Nicolae Crețulescu 8 – Grădină
Maraton muzical
18.00: Concert Maria Gheorghiu
19.00: Concert Ovidiu Mihăilescu
20.00: Concert Florin Chilian
21.00: „Muzica Micului Paris” cu Diana Tudor

• Muzeul Național al Literaturii Române, Strada Nicolae Crețulescu 8 – Mansardă/Demisol
Ateliere pentru copii & adolescenți
18.00: În căutarea pisissicității: atelier de povestit povești cu și despre pisici
(7-9 ani), susținut de Ioana Irinciuc și Gabriela Toma
19.30: Pictează cu lumină: atelier de fotografie (9-16 ani), susținut de Daniel Ciobanu
21.00: Atelier de teatru pentru copii (9-12 ani), susținut de prof. Răzvan Popa

• Muzeul Național al Literaturii Române, Strada Nicolae Crețulescu 8
Statui vivante
20.00 – 20.40; 21.00 – 21.40; 22.00 – 22.40: Regina Maria, Teatrul Masca
20.10 – 20.50; 21.10 – 21.50; 22.10 – 22.50): Paraschiva, Teatrul Masca

• Muzeul Colecțiilor de Artă, Calea Victoriei 111
19.45:
Corul Național de Cameră „Madrigal – Marin Constantin” & Programul Național Cantus Mundi prezintă
Cel mai mic muzeu din România
SPAȚII EXPUNERE
Muzeul Țăranului Român
Muzeul Național de Istorie Naturală Grigore Antipa
Muzeul Național George Enescu
Muzeul Colecțiilor de Artă
Biblioteca Centrală „Carol I” – Arealul Statuii ecvestre
Muzeul Municipiului București – Palatul Șuțu

• Aula Bibliotecii Centrale Universitare „Carol I”, Calea Victoriei 88
20.00:
Maratonul de Poezie şi Jazz, ediţia a XI-a, eveniment care
marchează prin poezie, blues şi jazz Noaptea Europeană a Muzeelor
Invitat special: Luis García Montero (Spania)
Invitați: Magda Cârneci, Laura Dan, Mina Decu, Irina-Roxana Georgescu,
Cătălina Matei, Simona Popescu, Andra Rotaru, Livia Roșca, Romulus Bucur,
Florin Dumitrescu, Sorin Gherguț, Andrei Novac, Dan Pleșa, Bogdan O. Popescu,
Adrian Suciu, Robert Șerban
Muzica: Maria Răducanu (voce) & Pedro Negrescu (contrabas) & Sorin Terinte (pian)
Amfitrion: Dan Mircea Cipariu
Producător: Anamaria Spătaru

• Muzeul Național al Literaturii Române, Strada Nicolae Crețulescu 8 – Mansardă
24.00:
Piesa de la miezul nopții: „A(m) iubi(t) iubirea”
Adaptare după Nina Cassian. Spectacol de Cătălina Buzoianu și Roxana Guttman
Cu: Roxana Guttman, Mihai Nițu și Naomi Guttman
—————————————————————-

NOAPTEA MUZEELOR 2019
Sediul expozițional MNLR – expoziția de bază, Str. Nicolae Crețulescu 8,
program: 10.00 – 02.00
Casa Memorială „Tudor Arghezi – Mărțișor”, Str. Mărțișor 26,
program: 10.00 – 22.00
Casa Memorială „George și Agatha Bacovia”, Str. George Bacovia 63,
program: 10.00 – 20.00
Casa Memorială „Ion Minulescu – Claudia Millian”, Blvd. Dr. Gheorghe Marinescu 19,
program: 10.00 – 20.00
Casa Memorială „Liviu și Fanny Liviu Rebreanu”, Blvd. Dr. Gheorghe Marinescu 19,
program: 10.00 – 20.00
Casa Memorială „Anton Pann”, Str. Anton Pann 20,
program: 10.00 – 20.00
—————————————————————-

DUMINICĂ, 19 mai


• Muzeul Național al Literaturii Române, Strada Nicolae Crețulescu 8
11.00:
Masa rotundă Traducerea literară, între world literature și global market
Invitați: Luis García Montero (Spania), Juan Carlos Abril (Spania),
Gabriela Adameșteanu (România), Gaston Bellemare (Canada),
Nicolas Cavaillès (Franța), Denisa Comănescu (România),
Dennis Maloney (SUA), Cătălina Matei (România), Bruno Mazzoni (Italia),
Hellmut Seiler (România/Germania), Tzveta Sofronieva (Germania/Bulgaria),
Chris Tănăsescu (Transnational)
Moderator: Bogdan-Alexandru Stănescu
(Evenimentul se va desfășura în limbile română, engleză și franceză, cu traducere simultană pentru invitați și public.)

• Muzeul Național al Literaturii Române, Strada Nicolae Crețulescu 8
17.00:
Lansare: romanul Guantanamo de Radu Sergiu Ruba, apărut la Editura Tracus Arte

• Muzeul Național al Literaturii Române, Strada Nicolae Crețulescu 8
18.00:
Închiderea festivalului
Invitați: Guido Mazzoni (Italia), Moni Stănilă, Alexandru Vakulovski,
Adrian Alui Gheorghe, Nichita Danilov, Gellu Dorian, Andrei Dosa, Robert Elekes,
Ioan Matiuț, Ion Mureșan, Dumitru Păcuraru, Alina Purcaru, Radu Sergiu Ruba,
Cassian Maria Spiridon, Lucian Vasiliu, George Vulturescu
Muzica: Formația Trei Parale
Moderatori: Ioan Cristescu și Ioan Groșan

•Tramvaiul 26, Strada Cercului 6
19.30:
Lecturi publice de poezie:
Irina Temneanu, Moni Stănilă, Alexandru Vakulovski, Ioana Vintilă
Moderator: Claudiu Komartin


———————–

EXPOZIȚII
„Eli Lotar (1905 – 1969)”
Muzeul Colecțiilor de Artă, Calea Victoriei 111
Program de vizitare:
duminică – miercuri, orele 10.00 – 18.00
sâmbătă, 18 mai, orele 19.00 – 02.00

„Gherasim Luca – Erou limită”
Muzeul Național al Literaturii Române, Calea Griviței 64–66
Program de vizitare:
luni – duminică, orele 10.00 – 18.00
sâmbătă, 18 mai, orele 10.00 – 22.00

„Genica Athanasiou: muză și parteneră a lui Antonin Artaud”
Galeria Galateca, Str. C. A. Rosetti 2-4
Program de vizitare:
marți – vineri, orele 12.00 – 20.00
sâmbătă, 18 mai, orele 11.00 – 19.00

„România-Franța. Itinerarii culturale în colecțiile Bibliotecii Academiei Române”
Biblioteca Academiei Române, Calea Victoriei 125
Program de vizitare:
luni – vineri, orele 10.00 – 16.00

„Cele mai frumoase cărți”
Muzeul Național al Literaturii Române, Calea Griviței 64–66
Program de vizitare:
luni – duminică, orele 10.00 – 18.00
sâmbătă, 18 mai, orele 10.00 – 22.00

Author

Scriu poezie, proză și, din când în când, despre cărțile pe care le citesc. Pasionat de istoria Bucureștiului. Reporter și fotograf de ocazie. Mă consolez cu Pink Floyd.

Write A Comment